Διακρίσεις - Συμμετοχές

Ημέρα Μακεδονικού Αγώνα

Η ημέρα του Μακεδονικού Αγώνα τιμάται κάθε χρόνο την πρώτη Κυριακή μετά τη 13η Οκτωβρίου (ημερομηνία θανάτου του Παύλου Μελά το 1904).Η σχολική μας μονάδα το 2015 είχε διοργανώσει εκδήλωση στο Πνευματικό Κέντρο. Μαθητές-τριες του σχολείου με την καθοδήγηση της κ. Γεωργίας Δαλαμπή παρουσίασαν τη δράση των Γρεβενιωτών Μακεδονομάχων Αθανασίου Μπρούφα, Λούκα Κόκκινου και Διαμαντή Μάνου μέσα από αρχειακό υλικό και την δημοτική ποίηση.

Οι παρουσιάσεις των παιδιών συνοδεύθηκαν από ζωντανή παραδοσιακή μουσική. Στην εκδήλωση συμμετείχε χορευτική ομάδα από τα τμήματα του Δήμου Γρεβενών.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο σεβασμιότατος Μητροπολίτης Γρεβενών κ.κ Δαυΐδ, ο βουλευτής κ. Μπγιάλας Χρήστος, εκπρόσωποι της Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών και του Δήμου Γρεβενών καθώς και πλήθος κόσμου.

Η εκδήλωση εντυπωσίασε με την απλή δομή της και τον ουσιαστικό λόγο. Τα παιδιά που συμμετείχαν έδωσαν το καλύτερό τους εαυτό και κέρδισαν τους επαίνους των θεατών.

Tο βίντεο της εκδήλωσης έχει αναρτηθεί στο youtube.