ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Τη Δευτέρα 11/3 ολοκληρώθηκε με επιτυχία η ενδοσχολική επιμόρφωση του σχολείου μας συνολικής διάρκειας 15 ωρών με θέμα "Κινηματογραφικές διαστάσεις των εκπαιδευτικών".

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία μέσα από την ταύτισή τους με τους αντίστοιχους σινεματικούς τύπους των School Movies και την σύγκριση, να αναστοχαστούν και να ενισχύσουν το επίπεδο αυτοκριτικής τους, καθώς η βιωματική αυτή διαδικασία αποτελεί μια δυναμική και έντονη διερεύνηση της θέασης του συγκεκριμένου κινηματογραφικού είδους.

Εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες στον εκπαιδευτή και σχεδιαστή του προγράμματος Δρ. Αλέτρα Νικόλαο, Μέλος Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) στο Τμήμα Κινηματογράφου ΑΠΘ.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου

«Σεισμός και Μέτρα Προστασίας»-Διαδικτυακή ομιλία του ΟΑΣΠ

Την Τετάρτη 28/2 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή ομιλία από τον Υπεύθυνο του Οργανισμού  Αντισεισμικού Σχεδιασμού & Προστασίας (ΟΑΣΠ) κ. Καραγιάννη,  με θέμα «Σεισμός και Μέτρα Προστασίας», στο σύνολο  των μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Στόχος ήταν η ενημέρωση, η εκπαίδευση, η  ανάπτυξη της αντισεισμικής συνείδησης μαθητών και εκπαιδευτικών και η βελτίωση των δεξιοτήτων τους στην αντιμετώπιση του σεισμού.

Οι μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας μέσα από την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και για τους σεισμούς στη χώρα μας  και τον τρόπο αντιμετώπισης των σεισμικών συμβάντων.

2η Ενημερωτική εκδήλωση γονέων/κηδεμόνων και χριστουγεννιάτικο παζάρι

Την Δευτέρα 11/12/2023 η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου Γρεβενών πραγματοποίησαν 2η ενημερωτική συνάντηση γονέων/κηδεμόνων και εκπαιδευτικών σε θέματα που αφορούν στην εφηβεία, στη φοίτηση και στη σχολική ζωή των παιδιών στο γυμνάσιο. Στη συνάντηση συμμετείχαν η Ψυχολόγος κα. Καλαμπαλίκη και η Κοινωνική Λειτουργός κα. Ιορδανίδου του Κέντρου Πρόληψης Γρεβενών με θέμα εισήγησης «Γονείς μπροστά στην πρόκληση της εφηβείας», η διεύθυνση του σχολείου με θέμα εισήγησης «Ο ρόλος του Συμβούλου σχολικής ζωής» και περισσότεροι από 60 γονείς/κηδεμόνες και μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων. Παράλληλα η εκδήλωση είχε και εορταστικό χαρακτήρα καθώς με τη συνδρομή των μαθητών/τριών οργανώθηκε χριστουγεννιάτικο παζάρι με τις δημιουργίες τους στο σχολείο και στον ελεύθερο τους χρόνο!

Συνάντηση ενημέρωσης των γονέων/κηδεμόνων

Την Δευτέρα 6/11/2023 η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκόντων  και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου Γρεβενών πραγματοποίησαν συνάντηση ενημέρωσης των γονέων/κηδεμόνων σε θέματα φοίτησης των μαθητών/τριων και λειτουργίας του σχολείου γενικότερα. Στη συνάντηση συμμετείχαν περισσότεροι από 60 γονείς/κηδεμόνες και μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας.

Η χρήση απινιδωτών στο σχολείο

Υλοποιήθηκε σεμινάριο στις 18/10/2023 το οποίο παρακολούθησε ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου. Εισηγητές από το Κέντρο Υγείας Γρεβενών με θέμα «Η χρήση απινιδωτών  στο σχολείο».

Δραστηριότητες-Προγράμματα-Συμμετοχές-Εκδηλώσεις-Διαγωνισμοί

Στο σχολείο υλοποιήθηκαν οι ακόλουθες δραστηριότητες-συμμετοχές-εκδηλώσεις-βραβεύσεις-δράσεις

Δραστηριότητες-Συμμετοχές-Εκδηλώσεις 2022-23

2021-22

·        Παρουσιάσεις για την Ελληνική Επανάσταση με τίτλο: Οι σημαίες της ελληνικής επανάστασης και Η Ελληνική Επανάσταση από την οπτική των καλλιτεχνών

·        Τελετή βράβευσης για τον 2ο διαγωνισμό «Οι εθνικοί αγώνες των Ελλήνων στη Μακεδονία και στη Θράκη (1821-αρχές 20ου αι.)», πληροφορίες

·        Οι θεατρικές παραστάσεις Ελένη και η Τελευταία Μαύρη Γάτα

·        Πολιτιστικό Πρόγραμμα-Υλικός και άυλος πολιτισμός Κέρκυρα

·        2ος Διαγωνισμός Τοπικής Ιστορίας 2ο Γυμνάσιο Γρεβενών

Προγράμματα-Διαγωνισμοί

Στο σχολείο υλοποιούνται διαφόρων ειδών δράσεις, προγράμματα όπως το Εrasmus και δραστηριότητες. Αυτές εντάσσονται σε:

·        Καινοτόμες δράσεις των προγραμμάτων αγωγής υγείας, αγωγής σταδιοδρομίας, των περιβαλλοντικών και καλλιτεχνικών προγραμμάτων.

·        Διάφορες πρωτοβουλίες καθηγητών του σχολείου.

·        Αθλητικές προπονήσεις στα πλαίσια των πρωταθλημάτων των σχολικών αγώνων.

·     Προγράμματα όπως Erάsmoυς1 kai 2 (φωτογραφία 1, φωτογραφία 2, φωτογραφία 3)

·         Συμμετοχές σε διαγωνισμούς

Στο πλαίσιο του 2ου Πανελλήνιου  Διαγωνισμού Καινοτομίας, το σχολείο μας  κατέθεσε ένα καινοτόμο έργο για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των παιδιών με αναπηρία. Ειδικότερα, οι εμπλεκόμενοι/ες μαθητές/τριες του 2ου Γυμνασίου  Γρεβενών κατασκεύασαν το επιτραπέζιο παιχνίδι φιδάκι, με σκοπό να συμμετέχουν τόσο παιδιά με ολική απώλεια όρασης,  όσο και παιδιά με τυπική όραση, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών του σχολείου, κκ Γούλα Αντώνιο και Μπαλντούμη Νικόλαο. Το σχολείο μας πρωτοπορεί στην καλλιέργεια της συμπεριληπτικής κουλτούρας και στην  ενίσχυση  της κοινωνικής συνοχής.  Ευχαριστούμε θερμά τον τεχνίτη ξυλουργικών εργασιών κ. Μπαλιάμη Κωνσταντίνο καθώς και τον τομέα Δομικών Έργων του ΕΠΑΛ Γρεβενών για την ανιδιοτελή προσφορά τους.

Το σχολείο είναι ανοιχτό σε διάφορες προτάσεις και ιδέες που προέρχονται από σχετικούς φορείς, το σύλλογο γονέων, καθηγητών, δεκαπενταμελές, Δήμο, κέντρο πρόληψης "Ορίζοντες" για την υλοποίηση τέτοιων δραστηριοτήτων.