Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (Σ.Ε.Π.) στοχεύει να βοηθήσει τους μαθητές στις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές τους για την ομαλή ένταξή τους στην ευρύτερη κοινωνία.

Ο θεσμός υποστηρίζεται από δομές που λειτουργούν μ' αυτόν το στόχο.

Σχετικό γραφείο είναι το ΚΕ.ΣΥ.Π. Γρεβενών που λειτουργεί στο κτήριο της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ, με υπεύθυνο τον κ. Αμανατιάδη Παύλο.

Το σχολείο μας και ο Σ.Ε.Π.

Το σχολείο στηρίζει το θεσμό του Σ.Ε.Π. Στα πλαίσια του θεσμού σκοπεύουμε να οργανώσουμε διάφορες εκδηλώσεις για τις οποίες όταν είμαστε έτοιμοι θα ανακοινώνουμε περισσότερα.

Μερικές χρήσιμες διευθύνσεις για το θεσμό του ΣΕΠ

Ο Τομέας Σ.Ε.Π. του Π.Ι.
Εδώ θα βρείτε ηλεκτρονικό υλικό :

@ Βιβλία Σ.Ε.Π.

@ Ηλεκτρονικούς οδηγούς με επαγγελματικές μονογραφίες.

@ Ηλεκτρονικούς οδηγούς για τις εκπαιδευτικές διεξόδους των μαθητών μετά το Γυμνάσιο και το Λύκειο.

@ Επαγγελματικές μονογραφίες χωρίς ειδίκευση

Αναζητείστε περισσότερο υλικό στις συνδέσεις της σελίδας.

Ιστοσελίδες διάφορων ΚΕ.ΣΥ.Π
Υπάρχουν πολλές πολύ καλές και πάντα ενημερωμένες ιστοσελίδες .
Προτείνουμε ενδεικτικά αυτή του ΚΕΣΥΠ Φλώρινας.